بازاريابي از طريق ASO ( ايسو )
01/12/1395

اگر در بازاريابي ديجيتالي ، روشهاي بالا بردن رتبه مان در موتورهاي جستجو را SEO  (سئو)  بناميم ، تکنيکهاي بالا بردن رتبه در app store ها و افزايش نرخ بازديد ، دانلود و استفاده از  app را   ايسو ASO   مي گويند. در سال 2013 ميزان ورود به اينترنت از تلفنهاي هوشمند ( موبايل ) از دسکتاپ ( کامپيوتر) پيشي گرفت و امروز در سال 2016 ، 60% ورود به اينترنت از موبايل انجام ميشود . از طرف ديگر 90% ورود به اينترنت از موبايلها از طريق برنامه هاي موبايل   (app)  صورت ميگيرد . به ديگر سخن در دنياي امروز ، بيشترين درگاه ورود به اينترنت از طريق  app  ها است . و اين اهميت آنها را مشخص ميکند . براي موفقيت در فضاي آنلاين مهمتر از داشتن يک وب سايت خوب و بالا بردن رتبه آن در موتورهاي جستجو ميبايست به فکر ايجاد يک  app  باشيم . اما مشکل اينجاست که چه کار کنيم در  app store   ها ديده شويم و نرخ دانلود و استفاده از  app  را بالا ببريم ؟  همانگونه که در شکل بالا ميبينيد اولين روش پيدا کردن APP توسط مخاطبان استفاده از موتور جستجوي  فروشگاه است . اينجاست که اهميت  App Store Optimization   مشخص ميشود . 

تعريف  ASO      

 فرآيند بهينه سازي برنامه هاي کاربردي  app  در ios, windows, blackberry, android  در يک فروشگاه برنامه هاي کاربردي يا  app store  براي بهتر ديده شدن ، بيشتر شدن دانلود و افزايش نرخ استفاده از برنامه را ASO يا بهينه سازي براي app sotre ميگويند . نکته مهم اينست که ASO موجب بهبود در رتبه موتورهاي جستجو نيز ميشود . به عبارت ديگر  ASOيکي از روشهاي  SEO نيز محسوب ميشود . در مقاله بعدي روشهاي ايندکس شدن اپها توسط موتورجستجو گوگل ( نقطه تلاقي ASO و SEO  )  را خواهيم گفت. 

تکنيکهاي  ASO

 مانند SEO در ASO نيز اولين مرحله تبيين استراتژي و  برسي ويژگيهاي مخاطبين است . در اين مرحله بايد به اين سوالات پاسخ دهيم : مخاطبين ما چه زباني دارند ؟ چرا بايد برنامه ما را دانلود و استفاده کنند ؟ مزيت رقابتي ما نسبت به رقباي ما کدام هستند ؟ کلمات کليدي ما کدامند ؟ اهداف اصلي ما کدام هستند: ارتقا برند، محبوبيت اپ، افزايش رتبه در فروشگاه ، دانلود بيشتر ، نرخ استفاده از اپ ، ويا فروش بيشتر محصولات داخل app ؟ پس از آن تکنيکهاي ASO شروع ميشود : 

1-انتخاب نام مناسب : همانطور که نام دامين در صفحات وب براي شرکت ما اهميت دارد در  اينجا نيز داشتن يک نام مناسب از روشهاي  ASO است. طبق آمار  TUNE استفاده از کلمه کليدي در نام اپ ميتواند تا 10% رتبه را بهبود بدهد. Title  يا عنوان  APP ميتواند تا 255  کارکتر باشد اما نمايش آن در موتور جستجو اپل استور تا 23 کلمه و گوگل پلي تا 30 کلمه خواهد بود . با توجه به محدوديت نام اپ در صفحه اصلي تلفنهاي هوشمند و تبلتها تا حداکثر 14 حرف ، لذا پيشنهاد اينست که نام APP   در 5 تا 14 حرف اول عنوان مد نظر قرار گيرد . تا در صفحه اصلي تبلتها و تلفنهاي هوشمند نشان داد ه شود . در آخر متذکر ميشوم نام و عنوان APP  را در هر بار بروز رساني تغيير ندهيد . 

2-انتخاب کلمات کليدي اثربخش : شاخص گذاري کلمات کليدي در فروشگاهها مختلف کمي متفاوت است. ولي مهمترين قانون مشترک اينست که مانند سئو براي بدست آوردن کلمات کليدي از تکنيکها و ابزارهاي  keywords research   استفاده کنيد .  در  google play   تقريبآ" تمام قوانين  SEO که براي گوگل استفاده ميکرديم ، حاکم است . اما يک ASO  کار حرفه اي براي اثربخشي بيشتر کلمات کليدي در اپ ميبايست با تمام قوانين و الگورتيمهاي فروشگاه آشنايي داشته باشد . بر طبق تحقيقات انجام شده  بهترين تعداد تکرار يک کلمه کليدي در يک صفحه از APP حداکثر 5 بار است. توجه داشته باشيد که کلمات کليدي شرکت ثابت نيستند . هر هفته و يا هر ماه با تشکيل جلسات و يا استفاده از ابزارهاي آناليتيکس ، کلمات کليدي خود را بروز کنيد . از شما دعوت ميکنم تا براي آشنايي بيشتر با اين مبحث ، مقالات اين سايت درباره کلمات کليدي را مطالعه فرماييد . 

3-توضيحات جامع و مانع : اگر استفاده از کلمات کليدي براي ديده شدن توسط موتورهاي جستجوي فروشگاه است ، اما توضيحات روشي است براي ديده شدن بيشتر توسط مشتري به صورت مستقيم . پس توضيحات را به گونه اي بنويسيد که وقتي مخاطب آنرا خواند براي دانلودapp مشتاق شود . از اين رو انتخاب کلمات در توضيحات به صورتي که هم کامل باشد و هم مختصر يک چالش است. دو خط اول توضيحات بسيار حياتي و کليدي است.  اگر مشتري در دو خط اول جذب شود ، نرخ دانلود app افزايش ميابد . نکته آخر در توضيحات اينست که بايد کاملا" بروز باشد . هر تغييري در برنامه و شرکت در توضيحات ميبايست بروز شوند .  

4-تهيه اسکرين شات و ويديو از مراحل جذاب برنامه : تهيه اسکرين شات و ويديو هاي مناسب مانند آيکون نقش مستقيمي در افزايش رتبه در موتور جستجوي فروشگاه ندارند ، اما در جذب مخاطب و ترغيب آنها به دانلود اپ تاثير بسزايي دارند . اين بخش ، مکل توضيحات است اما چون تصويري و بصري هستند، در مقايسه با توضيحات جذابتر هستند . اسکرين شات بهتر است از محبوبترين صفحات ، ويژگيهاي منحصر بفرد و همچنين آخرين بروز رساني APP  باشد . 

5-طراحي آيکون قابل توجه و جذاب : آيکون اولين و مهمترين جذابيت نمادين يک APP است. اولين بار که مخاطب APP را ميبيند ، آيکون آنرا مشاهده ميکند . استانداردهاي فيزيکي آيکون را ميتوانيد در راهنمايي فروشگاه اپل و گوگل پلي مشاهده کنيد اما نکته اي که مهم است اينست که در اينجا هم بايد ويژگي مخاطب هدف را مد نظر قرار داد. اگر app  ما يک بازي سرگرم کننده براي رنج سني نوجوانان است ، آيکون آن متفاوت است با  APP دانشگاهي در حوزه تحقيقات باستان شناسي.  البته براي شرکتها اين امر ساده است چون بهترين آيکون ، آرم شرکت ميباشد.  
6-تبليغات : هرچقدر هم که APP خوبي داشته باشيد نياز است تا ديگران را دعوت کنيد تا آنرا بشناسند و دانلود کنند . تبليغات پولي ( مانند تبليغات بنري در وب سايتهاي پر بازديد و تابلو تبليغاتي کنار اتوبان )  و ارگانيک ( معرفي اپ در شبکه هاي اجتماعي و ايميل مارکتينگ ) روشهايي هستند که ميتوانيد علاوه بر بالا بردن نرخ دانلود اپ ، ترافيک استفاده از آنرا نيز افزايش دهيد . 

7-بروز رساني دائم : بهترين نرم افزار دنيا اگر بروز نشود خيلي سريع مشتريان خود را از دست ميدهد . بروز رساني به سه هدف انجام ميشود . اول براي رفع باگها و خطاها دوم براي اضافه کردن سرويسهاي جديد و سوم براي سازگار کردن انها با آخرين ورژن سيستم عاملها . جالب است بدانيد متوسط زمان ارايه آپديتهاي جديد بين 30 تا 40 روز است. ارايه نسخه هاي بروز بصورت منظم در افزايش رتبه  app ها نيز تاثير دارد . 

8-بالا بردن ستاره ها در بخش نظرات : تجربه نشان داده است که ارتباط مستقيمي بين تعداد ستاره ها و همچنين رتبه APP  در نتيجه موتور جستجوي فروشگاه دارد . دليل رواني بالا بودن ستاره ها و مشتاق کردن آن براي دانلود APP  ميتواند مهمترين دليل آن باشد . لازم بذکر است تاثير ستاره ها در فروشگاه گوگل پلي نسبت به اپل استور بسيار بالاتر است . بهترين تکنيک بالا بردن ستاره ها ي يک APP  پاسخ سريع به نقطه نظرات و شکايات خاطبين است. البته کيفيت همه سرويسهاي APP  ميتواند در نقطه نظر کاربران موثر باشند . 

9-بازاريابي محتوايي:  از نظر من در اينجا هم مانند سئو ،  محتوا پادشاه است. هشت مرحله قبلي مهم و اثرگذار بودند ولي در نهايت اين محتواي يک app است که انرا محبوب ميکند. يکي از نکات مهم در محتوا تهيه ليست مخاطبان در فروشگاههاي مختلف است . اين قابليتي است که فروشگاهها ارايه ميدهند تا بر اساس هر کشور و زبان مخصوص به ان ورژن مربوطه نمايیش داده شود . چون مبحث بازاريابي محتوايي در SEO  و ASO  تفاوتي ندارد ، شما را به مقالات نوشته در اين سايت در بخش" بازاريابي محتوايي" سوق ميدهم . تمام تکنيکها و استراتژيهاي بازاريابي محتوايي واستفاده از انواع محتوا در اينجا نيز بکار ميرود . 

 

استفاده از محتواي وب سايت دکتر حميدرضا اسماعيل خو بدون ذکر منبع پيگرد قانوني دارد . 


   تعداد بازدید ( 846 )
در دنياي امروز ، بيشترين درگاه ورود به اينترنت از طريق app ها است . و اين اهميت آنها را مشخص ميکند . براي موفقيت در فضاي آنلاين مهمتر از داشتن يک وب سايت خوب و بالا بردن رتبه آن در موتورهاي جستجو ميبايست به فکر ايجاد يک app باشيم . اما مشکل اينجاست که چه کار کنيم در app store ها ديده شويم
وقتي ابعاد تئوري "جلب توجه و جذب" و انواع جذابيت را از زبان دکتر روستا شنيدم ، فهميدم که اينها دقيقا" همان مفاهيمي هستند که ما در بازاريابي ديجيتالي با impression rate و engagement rate و conversion rate ميشناسيم
يکي از دغدغه هاي صاحبان کسب و کار الکترونيکي اينست که آيا محصول (کالا و خدمات ) جديد ميبايست با domain جديد معرفي شود و يا در زير مجموعه sub domain) domain ) و يا در زير مجموعه فهرست ( sub folder ) قرار گيرد؟
همانطور که می‌دانید لینکدین یکی از شبکه‌های اجتماعی حرفه‌ای است که بیش از 135 میلیون فرد حرفه‌ای در سراسر دنیا در آن فعال هستند و یک ابزار مناسب برای ارتباط کسب و کارها با یکدیگر به شمار می‌رود. متاسفانه بسیاری از شرکت‌ها قدرت این شبکه اجتماعی را نادیده می‌گیرند.