چرا در بازاريابي ديجيتالي به دکتر روستا نياز داريم ؟
30/11/1395

در دوران دبيرستان با اينکه در رشته رياضي و فيزيک درس ميخواندم .  چون در مدرسه نمونه رشد ، همه همکلاسيهايم از نخبگان مدارس منطقه 14 تهران بودند ، اکثر آنها در کنکور در رشته هاي مهندسي مکانيک و الکترونيک دانشگاههاي سراسري پذيرفته شدند . به طور مثال، اميد حبيب پور رتبه يک کنکور سراسري واز همکلاسيها و دوستان صميمي من که هم اکنون در شرکت زيمينس سوئد مشغول بکار هست. اما من برخلاف همه ، با اينکه نمرات رياضي خوبي داشتم ، به شدت از دروس انساني مانند : تاريخ ، معارف و حتي جغرافيا لذت ميبردم . بر خلاف بقيه دوستانم ، در کنار کتابهاي دبيرستان ، کتابهاي مرتبط بسياري در اين حوزه ها مطالعه ميکردم.  هميشه اين سوال براي من مطرح بود که چرا برخلاف ديگر دانش اموزان به اين دروس علاقه قلبي دارم. حتي در برخي مقاطع تصميم گرفتم که در دانشگاه رشته هاي انساني مانند جامع شناسي و علوم سياسي را انتخاب کنم ولي با توجه به مجموعه شرايط سرانجام در رشته مهندسي کامپيوتر گرايش نرم افزار ادامه تحصيل دادم . 
با اينکه مهندسي نرم افزار را نسبت به بقيه رشته هاي مهندسي دوست داشتم ، ولي کم کم به اين نتيجه رسيدم که اين رشته پاسخگوي نيازهاي روحي من نيست . از همان ابتدا در پي اين بودم که موقعيت هايي را پيدا کنم که رده هاي از علوم انساني در آن وجود داشته باشد . تا اينکه در سال 1386 تصميم گرفتم در فوق ليسانس در رشته کارآفريني تحصيل کنم . تصميم درستي بود . آشنا بودن با مفاهيم فن آوري اطلاعات و کسب مهارت در کسب و کار و بازاريابي موقعيت مناسبي براي من بوجود اورد تا از سال 86 تا امروز در حوزه هاي تجارت الکترونيکي و بازاريابي ديجيتالي متمرکز شوم . مطالعات در حوزه بازاريابي ديجيتالي و بخصوص بازاريابي محتوايي را در مقطع دکترا ادامه دادم . 
پس از سالها تنفس در اتمسفر بازاريابي ديجيتالي و کسب و کارهاي اينترنتي ايران ، به اين نتيجه رسيده ام که حوزه بازاريابي ديجيتالي بعلت حضور کارشناساني که صرفا" مهارتهاي IT دارند،  از ضعف زير بناي علمي و مفهومي و استراتژيک رنج ميبرد . متخصصان IT کشور از باهوش ترين افراد هستند و در استفاده از ابزارهاي ديجيتالي مهارت خيلي خوبي دارند . ولي فقدان مفاهيم بنيادين بازاريابي و مهارتهاي ارتباطي و شناختي در اين متخصصين مشهود است. 
جالب است هم اکنون شرکتهاي کامپيوتري ، از طريق کارمندان برنامه نويس خود پروژه هاي بازاريابي ديجيتالي شرکتها را انجام ميدهند . در صورتيکه بازاريابي ديجيتالي هم مانند بازاريابي سنتي برگرفته از علوم انساني و رفتاري است. البته در بازاريابي ديجيتالي ما به ابزارهاي بسيار متنوع و دقيقي مجهر هستيم که بازاريابي سنتي فاقد ان است اما بايد بدانيم که ابزار هر چقدر قدرتمند باشد ، فقط ابزار است. از ديد من بازاريابي ديجيتالي ( سئو ، بازاريابي ايميلي ، بازاريابي شبکه هاي اجتماعي ، بازاريابي محتوايي ، بازاريابي همراه و ... ) زير مجموعه علوم انساني است. در اينجا هم ما با انسان طرف هستيم نه ماشين . ماشين فقط يک واسطه شده است بين ما و انسان . و در کمپينهاي بازاريابي ديجيتالي هم اين تصميمات و رفتارهاي مخاطبين ماست که موفقيت و يا عدم موفقيت يک کمپين را رقم ميزنند .  بنابراين در بازاريابي ديجيتالي هم به همه مهارتهاي بازاريابي سنتي و جامعه شناسي و رواشناسي نياز است. 
شايد شما هم تصديق ميکنيد که در دورهمي کارآفرينان و فعالان بازاريابي ديجيتالي هيچگاه پيشکسوتان رشته بازاريابي مثل دکتر ابراهيمي و دکتر روستا حضور ندارند .و بلعکس در جمع علماي کسب و کار و بازاريابي حضور دوستانمان در حوزه کسب و کار اينترنتي ، کم رنگ است. من مطمئن هستم انتقال مفاهيم از حوزه بازاريابي و جامعه شناسي به سمت بازاريابي ديجيتالي ، و همينطور انتقال مفاهيم بازاريابي ديجيتالي به سمت بازاريابي سنتي ، ميـتواند براي هر دو طرف سودمند باشد . اين وظيفه و ماموريتي است که براي خود ترسيم کرده ام . و اميدوارم اين وظيفه را به نحو شايسته و اثر بخشي انجام دهم . بخصوص در يکسال گذشته سعي کرده ام که خود را به بزرگان بازاريابي کشورم نزديک کنم و از انها بياموزم . و سعي کنم اين مفاهيم را به واژه هاي خاص بازاريابي ديجيتالي و تجارت الکترونيکي ترجمه کنم . 
وقتي ابعاد تئوري "جلب توجه و جذب" و انواع جذابيت را از زبان دکتر روستا شنيدم ، فهميدم که اينها دقيقا" همان مفاهيمي هستند که ما در بازاريابي ديجيتالي با  impression rate   و  engagement rate  و  conversion rate  ميشناسيم و يا در حوزه سئو ،  CTR و حضور در مثلث طلايي گوگل . فقط نياز است تا اين گنجينه هاي علمي به زبان هاي جديدي ترجمه شوند . 
 

استفاده از محتواي وب سايت دکتر حميدرضا اسماعيل خو بدون ذکر منبع پيگرد قانوني دارد . 


   تعداد بازدید ( 889 )
در دنياي امروز ، بيشترين درگاه ورود به اينترنت از طريق app ها است . و اين اهميت آنها را مشخص ميکند . براي موفقيت در فضاي آنلاين مهمتر از داشتن يک وب سايت خوب و بالا بردن رتبه آن در موتورهاي جستجو ميبايست به فکر ايجاد يک app باشيم . اما مشکل اينجاست که چه کار کنيم در app store ها ديده شويم
وقتي ابعاد تئوري "جلب توجه و جذب" و انواع جذابيت را از زبان دکتر روستا شنيدم ، فهميدم که اينها دقيقا" همان مفاهيمي هستند که ما در بازاريابي ديجيتالي با impression rate و engagement rate و conversion rate ميشناسيم
يکي از دغدغه هاي صاحبان کسب و کار الکترونيکي اينست که آيا محصول (کالا و خدمات ) جديد ميبايست با domain جديد معرفي شود و يا در زير مجموعه sub domain) domain ) و يا در زير مجموعه فهرست ( sub folder ) قرار گيرد؟
همانطور که می‌دانید لینکدین یکی از شبکه‌های اجتماعی حرفه‌ای است که بیش از 135 میلیون فرد حرفه‌ای در سراسر دنیا در آن فعال هستند و یک ابزار مناسب برای ارتباط کسب و کارها با یکدیگر به شمار می‌رود. متاسفانه بسیاری از شرکت‌ها قدرت این شبکه اجتماعی را نادیده می‌گیرند.